Fotogaléria: Podrezanie muriva

<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8

Podrezanie muriva

 

 

Sme stavebno - rekonštrukčná firma tvorená samostatnými živnostníkmi ale nepohrdneme ani rôznymi remeselnými činnosťami.

Všetky naše služby nájdete TU.

 

 

 

Najúčinnejším prostriedkom na odstránenie vlhkosti v dome je podrezanie muriva. Veľa ľudí odrádzajú pochybnosti o možnosti narušenia stability domu alebo či to nebude zbytočná investícia. Ale pozitívne skúsenosti tých, ktorí nechali podrezať murivo vo svojom dome, hovoria za všetko. Suché a zdravé murivo v dome, zdravá klíma a čistý vzduch si nevedia vynachváliť.
Najbežnejší spôsob podrezávania muriva je podrezanie a vyplnenie hydraulickou fóliou. Ide vlastne o podrezanie domu, čím vznikne priestor pre vloženie hydroizolácie, ktorá zabráni vlhkosti, aby vnikala do domu. Ako hydroizolačný materiál sa najčastejšie používajú asfaltové pásy, pásy z PVC, polyetylénové fólie a nehrdzavejúce plechy.

 


Proces podrezávania muriva prebieha najprv obhliadkou stavby. Zisťuje sa statika, rozsah  prejavov vlhkosti a vedenie rozvodov. Ďalej sa zvolí rovina podrezávania. Podrezávanie by sa malo začať na mieste, kde je budova najviac zaťažená, napr. piliere alebo rohy miestnosti. Pri podrezávaní reťazovou pílou je píla pripevnená na pohyblivom podvozku, ktorý stabilizuje jej horizontálnu polohu. Stroj sa zastaví po prerezaní drážky v dĺžke 1 m, drážka sa vyčistí a vloží sa do nej izolácia. Do drážky sa obojstranne zarazia kliny z plastu v odstupoch približne 30cm. Potom sa môže pokračovať v podrezávaní o ďalší meter steny a cyklus sa opakuje. Kvôli predchádzaniu vzlínavosti na spojoch sa fólia prekladá s presahom. Odporúča sa ešte po podrezaní oklepať omietku jeden meter od odrezania a následne aplikovať sanačnú omietku. Pri použití plastických klinov a plastickej izolácie sa znižuje prenos vibrácii z okolia do domu. 
Podrezávanie lanovou pílou prebieha podobne ako pri podrezávaní reťazovou pílou. Rezacie lano tvoria segmenty ktoré sú na konci spojené. Segment sa skladá z jadra a na jeho konci je diamantový prsteň. Dĺžku lana je možné regulovať. Na podrezanie muriva je možné použiť aj kotúčovú pílu, ktorej zuby majú vidiové hroty. Nevýhodou je, že toto zariadenie svojou veľkosťou vyžaduje veľkú plochu na manipuláciu.
Na odstránenie vlhkosti z muriva sa používa aj metóda HW, kde sa vlnitá doska z nehrdzavejúceho plechu zaráža do pravidelnej maltovej škáry muriva špeciálnym zariadením. Pneumatické alebo elektrické kladivo je hlavnou časťou zariadenia, ktoré udiera piestom na vložený diel s čeľusťou, do ktorej sa uchytí zarážaná doska. Táto metóda je finančné náročnejšia a nedá sa aplikovať v celom dome. Najkritickejšie sú malé priestory, ako kumbál alebo WC.
Ďalšou z metód je metóda MASSARI, kde proces odstránenia vlhkosti prebieha vyvŕtaním otvorov, ktoré sa vyplnia polyesterovou živicou. Po stvrdnutí živice a vyvŕtajú medzivrtstvy, ktoré sa prekrývaju s prvými vrtmi. Táto chemická injektáž sa môže aplikovať beztlakovo, s hysdrostatickým pretlakom, tlakovo a termicky aktivovane.

 


Odstránenie vlhkosti domu je možné zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Treba zvážiť situáciu a rozhodnúť sa pre najvhodnejšie riešenie. Úpravou terénu je tiež možné vyregulovať vlhkosť v dome. Povrchová voda sa najlepšie odvedie vyškárovaním terénu okolia a podpovrchová  voda sa odvádza drenážnymi systémami. A nezabúdajte aj na správnu cirkuláciu vzduchu, ktorá môže len dopomôcť k odvlhčeniu prostredia.
Čo dodať na záver? Hlavne veľa trpezlivosti a zvolenie správnej metódy pri vytváraní zdravšieho a kvalitnejšieho domova.