Fotogaléria: Injektáž muriva

Injektáž muriva

 

 

Sme stavebno - rekonštrukčná firma tvorená samostatnými živnostníkmi ale nepohrdneme ani rôznymi remeselnými činnosťami.

Všetky naše služby nájdete TU.


 


Jedná sa o vstrekovanie muriva napr.: polyuretánovej živice do múrov domu za účelom zabránenia vzlínania vody. Týmto spôsobom sa oblasť muriva zhutní a zabráni sa kapilárnemu vzlínaniu vody od podlahy, čo býva najčastejší problém, ktorý sa vyskytuje pri vlhnutí domu. Vlhnutie domu vytvára živné podmienky pre rast plesní, ktoré môžu ohrozovať zdravie obyvateľov, nehovoriac o poškodzovaní stavby. (opadávajúce, zasolené omietky, otázna úspora tepla atď.) Celý postup injektáže muriva možno jednoducho opísať takto: Najprv sa vyvŕtajú diery do múrov steny, zväčša pri základoch, môže sa obiť omietka. Potom sa aplikuje spevňujúca látka, ktorá pri prítomnosti vody zväčšuje svoj objem a následne sa môže naniesť sanačný náter.

 

 

Tento postup sa nijak obzvlášť nemení aj pri použití na iné účely, obmieňa sa iba počet a miesto vrtov a to či vstrekovanú látku vpravujeme pod tlakom, alebo svojpomocne. Tvorba hydroizolačnej clony závisí od typu domu, využíva sa jednoradová, dvojradová pre základy rodinných domov alebo plošná mikroinjektáž, ktorá sa používa v suterénoch mestských budov. Touto metódou sa dajú opraviť trhliny v murive a dilatačných škárach, ako aj podlahy vo výrobných halách a skladoch. V tomto prípade sa však živica injikuje do podlahy, tá sa spevňuje pre sadanie podložia po prejazdoch vysokozdvižných vozíkov. Životnosť takto spevneného muriva sa udáva od 15 do 100 rokov, záleží od spôsobu injikovania muriva. Na tento výkon si môžete najať firmu, alebo si spevniť navlhnutý múr svojpomocne. Potrebujete na to: vytláčaciu pištoľ, aplikačný hobby set a balenie 600 ml silanovej vody, ktorá sa vkladá do vytláčacej pištole. Táto voda s obchodným názvom Sikamur Injectocream sa vloží do pištole, odreže sa vršok a pomocou hobby setu sa vpravuje do vyvŕtaných dier vonkajších stien. Pred samotnou injektážou odstránime soklové dlaždice, alebo omietku tak, aby sa odkryli škáry muriva. Odmeriame si hrúbku muriva. Injektáž sa robí zvyčajne vo vodorovnej línii pozdĺž vlhnúceho muriva (teda niekedy okolo celej stavby) vo výške asi 10 až 30 cm nad vlhkou zeminou. Pripravíme si vŕtačku, vrták s priemerom 12 mm, kompresor, alebo ručnú pumpu na vyčistenie otvorov. Hĺbka vrtu je spravidla len o niečo menšia (o 2 až 10 cm, resp. o 1/4 šírky), ako je šírka múra. Vzdialenosť medzi jednotlivými vrtmi by mala byť od 10 do 13 cm. Okrem silanovej vody sa do muriva vpravujú rôzne látky na báze kremíka, kremičitan draselný – vodné sklo, tieto látky kryštalizujú a upchávajú póry stien. Vždy sa oplatí obrátiť sa na odborníka, dobré skúsenosti sú aj s prípravkom s obchodným názvom bornit dicosil 100, tiež sa odporúča vstrekovať spevňujúcu silikónovú látku pod tlakom. Ťažko povedať čo môže byť základným problémom vzlínania vody, či sa jedná už o starší dom s porušenou hydroizoláciou, presakujúcou spodnou vodou, je to vždy nepríjemný problém, kde treba dať hlavy dokopy a vymyslieť ten najlepší spôsob ako sa existujúceho problému zbaviť. Niektoré firmy majú na určenie vlhkosti stien prístroje a veľa sa dá dozvedieť aj obvolaním jednotlivých firiem a na osobnom stretnutí. Preto netreba nechať nič na náhode, tieto opravy sa môžu opakovať už po 10-15 rokoch používania a môže sa stať, že pri svojpomocnej injektáže muriva budete musieť tento výkon opakovať. Aby výsledok nebol žalostný, odporúča sa zavolať na túto prácu firmu, ktorá zavedie injikovanú látku vysokotlakovo. Tu sa neoplatí šetriť, odfláknutá práca je nebezpečná a aj vďaka tomu má injektáž muriva zlé renomé. Všetky takéto nedomyslené výkony sa Vám môžu o pár rokov vrátiť ako bumerang a následne zistíte, že pri šetrení ste minuli viac peňazí, ako keby ste si na prácu najali firmu.

 

 

Takže ešte raz v skratke, injektáž muriva je postup, ktorým sa spevnia obvodové múry, aby odstránili vsakovaniu vody do  omietok, alebo iných častí  stien. Steny sa spevňujú pri základoch a to tým, že sa navŕtajú do hĺbky, zhruba do troch tretín hrúbky vlhkej steny. Pred samotným navŕtaním sa odstráni povrchová vrstva omietky, alebo soklov. Vrty sú od seba vzdialené na 10 centimetrov a v prípade svojpomocnej práce sa odporúča použiť vrták s polomerom 12mm. Takto vytvorené diery sa pri tlakovej injektáži osadia špeciálnymi hmoždinami, do ktorých sa potom vstrekuje zmes ktorá zhutní obsah stien a zväčší svoj objem tým, že nasaje vlhkosť zo stien, poprípade sa ešte odstráni prach z vyvŕtaných otvorov v stenách, ručnou pumpou, alebo kompresorom. Takýmto spôsobom sa dajú zhutniť nielen steny rodinných domov a panelákov, ale aj poškodená podlaha veľkých hál a skladov, kde sa môže pracovať s vysokozdvižnými vozíkmi, alebo pri poškodení podláh sadaním podložia.